Soutěže stále v ohrožení, vláda nekoná

?>

Soutěže stále v ohrožení, vláda nekoná

23. 9. 2020 Nezařazené 0

Praha, 23. 9. 2020 — Organizátoři soutěží pro nadané žáky stále tápou v nejistotě. Před třemi týdny vyjádřili svoji nespokojenost s postupem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v otevřeném dopisu[1], který v současné chvíli podepsalo přes 4800 lidí. Na další kroky ministerstva však zatím čekají marně. Soutěže ještě stále nebyly vyhlášeny. Tento zásadní prvek ve vzdělávání nadaných dětí je tak v existenčním ohrožení.

“Po tom, co byl dopis zveřejněn, došlo k nějakým jednáním ze strany MŠMT; zjišťovali, jestli jsme schopní uspořádat soutěže distančně. Valná většina organizátorů dokáže soutěže upravit podle aktuální epidemiologické situace, můžeme je klidně konat i zcela distančně. Ministerstvo školství však již delší dobu mlčí, čímž akorát prohlubuje naši nejistotu,” uvádí k problému Jan Hrubeš, iniciátor otevřeného dopisu a organizátor soutěže Chemiklání. “Podle zákulisních informací prý postup MŠMT ovlivňují epidemiologové, kteří nechtějí vyhlášení soutěží povolit. Apelujeme tedy i na ně a na ministerstvo zdravotnictví, aby svůj zcela odmítavý postoj přehodnotili. Nemá smysl mít na sportovních ligách tisíce fanoušků a zároveň zakazovat z epidemiologického hlediska relativně bezpečné oborové olympiády a další soutěže,” dodává Hrubeš.

Organizátoři soutěží se mohou opřít o velmi silnou podporu v akademické obci. Podporu jejich iniciativě vyhlásila ve svém prohlášení i Učená společnost České republiky[2], otevřený dopis podepsaly též významné osobnosti z vedení univerzit, ale i gymnázií a základních uměleckých škol. Podporu má iniciativa i mezi českými studenty zahraničních univerzit – pod dopisem je podepsána mimo jiné též Cambridge University Czech and Slovak Society.

“Věříme, že podporu nadaných žáků bude možné zachovat. Zároveň můžeme my, organizátoři různých soutěží a předmětových olympiád, významně pomoci při distančním vzdělávání zejména nadaných studentů. Abychom tak mohli činit, musí nás ale ministerstvo vyhlásit, jinak jako olympiáda nebudeme mít mezi školami legitimitu,” uvádí k problému Alena Šolcová, předsedkyně Jednoty českých matematiků a fyziků.

Ministerstvo školství na základě otevřeného dopisu přislíbilo organizátorům soutěží uspořádání koordinační schůzky s epidemiology, na které by mělo dojít k formulaci podmínek pro konání soutěží. Tato schůzka se ale i přes sliby ministerstva stále ještě neuskutečnila.

Kontakt pro média: Jan Hrubeš, tel. 608 825 687, e-mail janhrubes@outlook.com

 

[1] Otevřený dopis (https://www.czechscience.cz/msmt/)

[2] Omezení studentských soutěží? Stanovisko Rady Učené společnosti k záměrům MŠMT | Aktuality | Co je nového (https://learned.cz/cz/co-je-noveho/aktuality/omezeni-studentskych-soutezi-stanovisko-rady-ucene-spolecnosti-k-zamerum-msmt.html)